Пропоную подивитись підбірку світлин львівських будинків, над якими попрацювали - або й далі працюють - «реконструктори, надбудовники і прибудовники». Тут не буде критики, прізвищ чи назв будівельних фірм, це просто підбірка фотографій з коротенькою інформацією.
Треба зауважити, що поняття реконструкція є дуже широким – від утеплення будинку до заміни несучих стін. Головне, щоби від попередньої будівлі лишилось хоча би якийсь фрагмент. Наприклад, на вулиці Новознесенській провели псевдо-реконструкцію з утепленням будинку. Залишки автентичного фасаду нагадують відкриті зондажі на будинках у центрі міста, які демонструють попередній вигляд будинку.

Вул. Новознесенська, 55. Автор Zommersteinhof
Іще один з варіантів реконструкції – надбудову з утепленням – можна побачити на вулиці Тихій, 5. Є таке діалектичне слово "шпетний". У Словнику української мови воно має два значення: 1. Поганий, бридкий; 2. Гарний, чепурний. Отож наразі цей дім є шпетним у першому значенні, але можна сподіватись, що колись він буде гарний і чепурний.

Вулиця Тиха, 5. Автор Калашнікова Н.
На вул. Лижв’ярській, 42 стоїть біленька новобудова замість павільйону "Юність". Я не пам’ятаю, як він виглядав, але у 2013 році на його місці повним ходом йшла «реконструкція з розширенням за рахунок надбудови» (паспорт об’єкта тут). Як видно, процес розширення був досить радикальним. Зараз будинок стоїть зачинений і нічого в ньому не діється.


Будинок на Лижв’ярській, 42. Світлини 2013 і 2021 р. Автор Zommersteinhof
Ще один видозмінений будинок на Лижв’ярській, 36 демонструє класичну реконструкцію з надбудовою і прибудовою, помітно навіть фрагмент старої автентичної стіни.

Будинок на Лижв’ярській, 36. Автор Zommersteinhof
А трошки далі на цій же вулиці ситуація з об'єктом під №30 виглядає інакше. Тут до існуючого ще недавно будинку згідно паспорту має бути і прибудова, і надбудова, і підземний паркінг. Наразі видно тільки майбутній паркінг. Паспорт об’єкта тут.

Будинок на вул. Лижв’ярській, 30. Станом на 2019 рік. Джерело: Скандальні забудови у Львові

Будівельний майданчик на вул. Лижв’ярській, 30. Автор Zommersteinhof
Подібна реконструкція з надбудовою (паспорт об'єкта тут) сталась на вул. Чайковського, 31. Тут безкомпромісно було зруйновано старенький будинок і збудовано новий, інший, вищий і абсолютно чужий для оточення.



Світлини: довоєнна (wikimapia.org), 2015 року (GoogleMaps) і 2021 року (автор Zommersteinhof)
На вулиці Шевченка будується Центр польської культури з одночасною реконструкцією старої казарми. Помітно, що усе відповідає паспорту об’єкта, от тільки трошки смішно звучить слово «прибудова» щодо грандіозної нової будівлі, яка нависає над казармою… Паспорт об'єкта тут.


Будівництво Центру польської культури. Автор Zommersteinhof
На вулиці Олени Степанівни, 31 вийшло гарно, бо могло бути гірше. Будинок є пам’яткою архітектури, тож його відреставрували, залишаючи незмінними фасади і додаючи мансардний поверх.
Світлина від lvivcenter.org

Сучасний стан об’єкта. Автор Zommersteinhof
От тільки паспорт об’єкта подає, що крім реставрації відбулась «реконструкція господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови», а насправді той будинок знесли під нуль, а тоді вже звели новий дім, який виявився візуально більш значимим, ніж пам’ятка архітектури. Паспорт об’єкта тут.

Реконструкція господарського будинку. Джерело: 032.ua/news
На вул. Єфремова, 26 відбулась реконструкція вілли з надбудовою, яку варто назвати «реконструкцією з поглинанням».

Вілла станом на 2015 рік. Джерело: wikimapia
Сучасний вид на віллу. Автор Zommersteinhof
Під загрозою зникнення знаходиться вілла на вул. Коновальця, 21. Тут планується "реконструкція з прибудовою та надбудовою житлових приміщень, вбудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом, трансформаторною підстанцією та даховою котельнею". Проте стан будівлі настільки фатальний, що її напевно вже не можна врятувати. А отже це буде така сама реконструкція, як на Лижв’ярській, 42, що підтверджує запропонований проект новобудови.

Вул. Коновальця, 21 - існуюча вілла станом на 2021 рік. Автор Zommersteinhof

Вул. Коновальця, 21. Проектована новобудова. Світлину взято з dyvys.info
Іще один будинок, котрий опинився під загрозою знищення – на Погулянці, 11-13 – здається, залишиться майже без змін і навіть буде відремонтований, але за ним збудують п'ятиповерховий житловий будинок. Проте, якщо порівняти долю вілл на Єфремова і Коновальця, то тут пропонується компромісний варіант: новобудова постане в глибині за існуючими будинками і не буде кидатись у вічі. Деталі тут: tvoemisto.tv.


Житлові будинки на вул. Погулянка (GoogleMaps) і компромісний варіант реконструкції (tvoemisto.tv)
Дещо подібна історія сталась з віллою на вул. Ярославенка, 21. Тут вже невідомо - радіти чи плакати: старенький будиночок збережено, але над ним височить монстр - будинок під назвою "Швейцарська вілла". Паспорт об'єкту тут.


Вілла і новобудова на вул. Ярославенка, 21. Джерело першої світлини: wikimapia
Реконструкція, що здивувала львів'ян, відбулась на вул. Шота Руставелі, 12. В даному випадку було надбудовано мансардний поверх і сховано старі стіни під новітній фасад. Фактом є те, що стіни старого будинку збережено, але що нам з того?..


Вул. Шота Руставелі, 12 станом на 2013 рік (pslava.info) і 2021 рік ( автор Zommersteinhof)
Тож, варіантів реконструкцій є насправді дуже багато – від "лагідних" до радикальних, від маленьких до грандіозних, від смішних до скандальних. Але навіть при компромісних варіантах реконструкцій старенький Львів і надалі буде змінюватись, подобається нам це чи ні...