- Велика українська енциклопедія: пояснює розширено і науково:
"Віадук — шляхова інженерна споруда мостового типу, призначена для забезпечення транспортної, пішохідної комунікації через перешкоди — як природні: яри, долини, балки, ущелини, каньйони, так і антропогенні: рови, залізниці, автомагістралі. Від мостів відрізняється тим, що здебільшого не призначений для переходу через водні перешкоди (річки, канали, затоки, фіорди). Від естакади відрізняється значною й неоднаковою висотою опор і різною шириною прогонів. Споруджують у формі багатопрогонових аркових чи балкових конструкцій, виконаних з каменю, цегли, металу, залізобетону, дерева." ;

Види мостових споруд. Джерело: "Львівська Політехніка". Лекції
Коротко кажучи, віадук - це транспортний міст, що спирається на проміжні опори неоднакової висоти з різною довжиною прольотів, який можна замінити насипом з водопропускною трубою. Але оскільки усі віадуки є мостами, але не всі мости є віадуками. то в деяких випадках простіше вживати термін "міст-віадук", особливо якщо частина споруди проходить над значною водною перешкодою, яку не заженеш у трубу. Наприклад, міст-віадук у Ворохті, який складається з двох різних частин: одна - міст - проходить над річкою Прут, друга і значно більша - віадук - над дорогою і землею, що дуже добре видно на старій поштівці (тепер таке фото зробити неможливо - усе позаростало деревами).

Отже розглянемо головні недоліки різних публікацій про мости типу "віадук"
Українська Вікіпедія стверджує: "В Західній Україні збереглися шість віадуків з залізничною колією — три в Тернопільській області: в селі Буцнів біля Тернополя, та в селі Кровинка і Плебанівка біля Теребовлі, а також три у Ворохті (Івано-Франківська область) і два біля Лавочного (Львівська область)."
При цьому "в одну торбу" вкинуто старовинні кам'яні аркові мости Тернопільщини і Франківщини (при цьому у Ворохті один з мостів давно без рейок), а також залізобетонні мости Львівщини. Тож напрошується питання: чому автор статті обмежився шістьма віадуками і не додав багато інших, які теж можна так назвати, як от міст біля с. Жилинці на Тернопільщині, новий міст у Ворохті на Франківщині, мости у с. Кривчиці, с. Розлуч, м. Турка на Львівщині, декілька мостів в с. Ужок на Закарпатті і т. д.?

Залізничні мости-віадуки Західної України. Фото з lviv1256, wikiwand, mukachevo, 1ua.com.ua, Вікпедія, drymba, 4studio
Висновок. Статтю у Вікіпедії треба доповнити, вказавши конструкційні особливості віадуків: кам'яний, арковий, металевий, залізо-бетонний, висота, ширина тощо. І, звичайно, найкраще, щоби це зробив фахівець від залізниці. Добре було б додати рік побудови, довжину, висоту і розміри найдовшого прольоту.
Дуже часто можна зустріти інформацію про те, що колію зі Станіславова (Івано-Франківська) до села Воронєнко спроєктував і збудував Станіслав Косинський, він же ніби-то спроєктував мости в Яремче і Ворохті. Останнім часом автором мостів називають інженера Зиґмунта Кульку, який був - згідно деяких джерел - професором Львівської Політехніки, мав бюро у Відні та співпрацював зі С. Косинським.

Міст в Яремче, відбудований у 1925-27 рр. після зруйнування під час І світової війни
У Вікіпедіїї [9] згадується, що Адольф працював в інженерній групі Станіслава Косинського, яка проектувала залізничний міст через Прут у Яремчі. Цікаво теж, що у великій статті про С. Косинського [2], в якій поіменно названо цілу плеяду колег-інженерів, яким він переказав свої знання і досвід, серед 45-ти прізвищ згадується Адольф Ґодфреїв, але відсутній Зиґмунт Кулька!
Інше прізвище проєктанта можна знайти в "Станіславському Кур'єрі" [3] - Вітольд Жебрацький:
Про Вітольда Жебрацького відомо, що у 1868-69 закінчив Технічну академію у Львові, у 1869-73 рр. навчався у Технічному університеті в Цюріху. Був автором проєкту будинку гімнастичного товариства «Сокіл» у Новому Сончі у 1892 р., а рік по тому призначений залізничним урядником в Станіславові [4]. Пізніше займав посаду заступника начальника будівництва Станіславівсько-Вороненської державної залізниці, згодом – старшого інженера державних залізниць. .
Інтриги додає стаття у журналі "Świat kolei" [5], в якій автором мостів через р. Прут названо Людвіка Гуcса, інспектора і керівника Відділу будівництва конструкцій і мостів Дирекції цісарсько-королівських державних залізниць:
Проте не варто підозрювати, що З. Кулька або якісь інші інженери використали диплом Альфреда Ґодфреїва. Справа в тому, що усі вони працювали разом, про що дуже гарно і лаконічно сказано в статті "Будівничі карпатських колій..." [6]:
"У проєктуванні траси залізниці і штучних споруд (мостів, віадуків та тунелів) брали участь такі інженери та науковці, як Зиґмунт Кулька, Вітольд Жебрацький (заступник начальника будівництва залізниці Станіславів – Вороненко), фон Бішофф та В. Брайтер. Окрім того архітектурним плануванням мостів займався інженер Людвік Гусс із Відня."
Висновок. Щодо авторства проєктів неможливо обмежитись прізвищем якогось одного інженера, як це зробили автори вищезгаданих статей. Краще казати узагальнюючим реченням, як у біографічній статті про С. Косинського [7]: "Проєкти мостів на ділянці Надвірна - Воронєнко були розроблені групою інженерів під керівництвом Зиґмунта Кульки".
3. Невірна і неповна інформація
Деколи можна зустріти ствердження, що яремчанський віадук став взірцем для усіх інших віадуків Європи. Хотілось би вірити, але це не так.
По-перше, взірцем для усіх подібних мостів був проєкт Поля Сежурне (Paul Séjourné). Можна сміливо назвати цього французького інженера хресним батьком усіх залізничних аркових мостів з кам'яної кладки.
По суті, в Яремче і Ворохті десять років по тому був реалізований архітектурний проєкт Поля Сежурне, а головною заслугою проєктантів і будівничих віденського бюро було вирішення технічних питань висоти, довжини прольоту, вибору будівельного матеріалу і таке інше. Можливо, ними були впроваджені якісь інновації в будівництво мосту, проте це не змінило первісний проєкт Сежурне. Але беззаперечною заслугою групи інженерів З. Кульки було те, що їм вдалось збудувати рекордний для тогочасної Європи проліт - 65 метрів, завдяки чому міст в Яремче потрапив до списку трьох найзнаменитіших мостів світу, опублікованому у Лексиконі Брокгауза 1898 року:
- Seinebrucke (Pont du Point-du-Jour у Франції, збуд. 1865 р., зруйн. 1960 р.);
- Pruthbrucke bei Jaremcze (Міст через Прут в Яремче, збуд. 1894 р., зруйн. 1944 р.).

Яремчанський міст у Лексиконі Брокгауза (сторінку спрощено - прибрано креслення конструкційних частин мостів)
Висновок. Взірцем для усіх кам'яних аркових залізничних мостів Європи, Азії і Африки був проєкт архітектора Поля Сежурне. Яремчанський міст був найбільшим у Європі, але не за довжиною чи висотою, а за найбільшим прольотом - 65 метрів, поки у 1906 р. не був збудований Солканський міст з прольотом 85 м.
4. Помилкова інформація.
Часто можна зустріти твердження, що віадук у Ворохті попри вул. С. Височана вважається найбільшим арковим мостом не тільки України, а і Європи. Його довжина становить 200 м, найбільша арка має проліт 30 метрів.
Це дуже гарно звучить, але залишається незрозумілим, за яким саме критерієм цей міст є найбільшим. Одразу скажу, що в Європі знайдуться довші, вищі та ще й з більшим прольотами кам'яні аркові залізничні мости. Достатньо подивитись наступну таблицю (ворохтянський віадук вставлений в таблицю тільки для порівняння і це зовсім не означає, що він займає 4-те місце).
Назва | Рік збудування | Довжина | Проліт арки | Матеріал |
Міст Сежурне | 1908 | 236,70 | 35 | Кам'яні блоки |
Солканський міст | 1906 | 219,70 | 85 | Кам'яні блоки |
Віадук Візен | 1909 | 210,00 | 55 | Бетонні блоки з покриттям з натурального каменя |
Мст-віадук у Ворохті | 1895 | 200,00 | 30 | Кам'яні блоки |

Найбільші в Європі аркові кам'яні залізничні мости і ворохтянський віадук. Світлини з lindependant.fr, wikipedia, foursquar, і discover.ua
Серед представлених у таблиці споруд міст Сежурне є найдовшим, але не це цінується в аркових мостах. Чому таким славним був міст у Яремче? Тому що він мав найдовший у Європі проліт! Потім цей рекорд побив Солканський міст, який став найдовшим у Європі кам'яним арковим залізничним мостом саме завдяки довжині прольоту між арками і який досі зберігає цей рекорд, оскільки пізніші технології використовували для будівництва мостів залізобетон. Віадук Візен за габаритами поступається попереднім мостам, до того ж він збудований з бетонних блоків. А старий австрійський міст у Ворохті поступається за довжиною навіть йому!
Висновок. Якщо вже й казати, що віадук у Ворохті є найбільшим у Європі кам'яним арковим залізничним мостом, то це буде вірно, якщо підкреслити, що він є європейським рекордсменом серед недіючих мостів даного типу.
На закінчення додам іще три рекордних для Європи мости-віадуки:
- Віадук Гельчтальбрюкке (Німеччина) — найвищий у світі цегляний віадук. Цей залізничний міст був побудований в 1846-1851 рр., при його будівництві було використано понад 26 мільйонів цегли. Висота моста 78 м, довжина — 574 м. Міст чотириповерховий, має 29 прольотів. - міст Васко да Гама (Португалія). Загальна довжина — 12 345 м, Побудований у 1998 р. Це найдовший у Європі міст - його довжина разом з під'їзними дорогами і віадуками складає 17,2 км. Щоправда, він не залізничний - по мосту проходить шестисмугова автомагістраль, але він цікавий тим, що складається з віадуків і власне мосту.
- головний міст — 829 м;
- північний віадук — 488 м;

Міст Васко да Гама. Світлина з cvce.eu
- Віадук Мійо́ (Франція) — вантовий дорожній міст, відкритий у 2004 р. Наразі це найвищий транспортний міст у світі, одна з його опор має висоту 341 метр — це трохи вище, ніж Ейфелева вежа (330 м).
- загальна довжина — 2 460 м

Віадук Мійо. Світлина з Вікіпедії
І насамкінець - вишенька на торті! Прошу помилуватись унікальним віадуком, який гріх назвати мостом, оскільки під ним не протікає жоден потік, - віадук Брусіо в Швейцарії!

Спіральний віадук Брусіо. Автор Kabelleger. Ліцензія CC BY 3.0
У кінцевому підсумку треба сказати, що історично було прийнято вважати за найбільший міст не найвищу або найдовшу споруду, а ту, в котрої найбільший проліт між опорами, оскільки саме це було головним викликом для проєктантів і будівельників. У наведеній нижче таблиці подаються найбільші аркові мости з усього світу, у яких було досягнуто рекордного прольоту ≥ 65 м. За основу взято інформацію з ewikiuk.top/wiki, але в наведеній таблиці відсутні абсолютні лідери - китайські мости, оскільки вони були збудовані після ІІ світової війни. Крім того, як виняток, тут присутній міст через Прут в Яремче, який після ІІ світової війни перестав бути і арковим, і кам'яним. В таблицю він занесений як історичний міст (1896-1944 рр.), котрий до побудови Солканського мосту був найбільшим у світі арковим кам'яним мостом. Зрештою, автор публікації в ewikiuk.top/wiki навів у своїй таблиці неіснуючий з XV ст. міст Треццо-суль-Адда, який тримав рекорд найбільшого прольоту аж до ХІХ століття.
Ранг | Назва | Проліт, м | Довжина, м | Рік відкриття | Матеріал | Функція | Країна | Примітки |
1. 1 | Pont de la Libération [fr] | 96 | 100,03 | 1922 | Неармовані залізобетонні арки | Автомобільний міст | Франція | |
2. 2 | 90 | 133,00 | 1905 | Бутовий камінь | Автомобільний міст | Німеччина | | |
3. 3 | 85 | 219,70 | 1906 | Камінь вапняк | Залізничний міст | Словенія | Знищений у 1916 р. Відбудований у 1927 р. | |
4. 4 | 84,65 | 153 | 1904 | Камінь | Автомобільний міст | Люксембурґ | | |
5. 5 | Кам’яний міст [fr] Понт де П’єр | 80 | 130 | 1910 | Камінь, тепер бетон | Автомобільний міст | Франція | Знищений у 1944 р. Відновлений у бетоні в 1954 р |
6. 6 | Віадук Ройзонне [fr] | 80 | 260,00 | 1928 | Камінь | Залізничний міст до 1952 р., тепер автомобільний | Франція | |
77 7 | Міст Треццо-суль-Адда [it] | 72 | ≈100 м | 1377 | Камінь |
| Італія | Зруйнований у 1416 р. |
7. 8 | Міст Штейрлінга (Steyrling-Brücke) | 70 | 102 | 1904 | Камінь | Залізничний міст | Австрія | |
8. 9 | Міст Сіді Рейчес [fr] | 68 | 450,00 | 1912 | Камінь і залізобетон | Автомобільний міст | Алжир | |
9. 10 | Union Arch Bridge [en] | 67 | 140 | 1864 | Граніт і пісковик | Автомобільний міст | США | |
10. 11 | Sonnborner Eisenbahnbrücke [de] | 66 | 120 | 1914 | Граніт і пісковик | Залізничний міст | Німеччина | |
11. 12 | Вереський міст | 66 | 112,4 | 1935 | Камінь | Залізничний міст | Іран | |
12. 13 | Міст через Прут (Яремче) [pl] | 65 | 205 | 1896 | До 1944 р. камінь | Залізничний міст | Україна | Знищений у 1917 р. і відбудований у 1927 р. Знищений у 1944 р. |
P.S. Якби когось зацікавило, а що ж з мостом-віадуком у Ворохті, то треба з сумом визнати, що він - з прольотом 30 м - взагалі не потрапив у таблицю від ewikiuk.top/wiki, оскільки у ній список 63-ох мостів (з них 34 - у Європі) починається від найменшого мосту Байша у Китаї з прольотом 50 м.
Але, як кажуть, є одне "але"!!!
Обидва мости-віадуки у Ворохті беззаперечно являються найгарнішими історичними кам'яними арковими мостами України!
Використані джерела:
- W służbie „Sokoła” – losy Adolfa i Władysława Godfrejów
- Czasopismo Techniczne. Polskie Towarzystwo Politechniczne we Lwowie. 25.IV.1923. Nr. 8
- "Kurjer stanislawowski" 05 marca 1911 roku, str. 3
- Czasopismo Towarzystwa Technicznego Krakowskiego, № 14, 1893 r.
- «Swiat Kolei» 1996/03/034. Pawłowski Jerzy. Linie kolejowe: Koleją do środka Europy
- А. Лягушкін. Будівничі карпатських колій, або три дороги в Галичину
- Stanisław Nikodem Rawicz-Kosiński we wspomnieniach Zofii Kosińskiej
- Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів, 2010 р.
- Adolf Godfrejów
- Ewikiuk.top/wiki. Список найдовших аркових мостів