Oct. 27th, 2017

zommersteinhof: (Default)

 
Непримітний житловий будинок у Львові на вул. Князя Романа 9, з яким пов’язана досить цікава історія! Саме в цьому будинку у 1938 році знаходився штаб спеціальної диверсійної операції під кодовою назвою «Лом». Координатором був Генеральний штаб Польського Війська. Операцію було проведено у жовтні-листопаді 1938 р. Загалом в операції "Лом" було задіяно більш як 1000 осіб.
 Метою була дестабілізація Підкарпатської Русі та підготовки ґрунту для приєднання території краю до Угорщини.

До складу групи «Лом» входили дві диверсійні підгрупи: «Розлуч» та «Стрий», і дві партизанські: «Новий» (Стрий) та «Адам» (Сянки). Вишкільний табір підготовки диверсантів знаходився в гірськолижному притулку в Розлучі. Тепер на місці цього притулку знаходиться будинок для забезпечення функціонування залізничного транспорту та тягова підстанція залізниці «Розлуч» (на Google Maps).

  

В результаті диверсійної роботи на території північних округів Підкарпатської Русі (на північ від лінії Перечин–Порошкове–Свалява–Воловець) було знищено або пошкоджено 1 залізничний і 12 автошляхових мостів, 1 водогінна вежа, центральне телефонне відділення та будинок пошти, у 27 місцях зірвано телефонні лінії. 


На світлині - пошкоджений польськими диверсантами притулок "Розсипалова Хата" (с. Скотарське Воловецький р-н)

Під час операції польськими диверсантами було здійснено 56 збройних нападів на території Чехословаччини, протягом яких, згідно з даними чехословацької поліції, кордон незаконно перетнули 722 чоловіки.

Польські втрати: 11 диверсантів загинуло, 2 пропало без вісті, 7 поранено, 3 заарештовано і 3 розстріляно чехословацькими службами.
Чехословацькі втрати: 6 вбитих (2 жандармів, 2 працівників фінансової служби і 2 лісників). Крім цього диверсанти з підгрупи "Розлуч" викрали 19 жандармів і одного прикордонника. Військова прокуратура у Львові присудила їм ув’язнення у польській тюрмі (цікаво, за яку провину?). Щоправда, одного з полонених відпустили, бо він мав угорське походження. Після зайняття німцями Чехії у березні 1939 року усіх в’язнів передали німецькій поліції.
 

zommersteinhof: (Default)
  

    Переклад тексту з "Turysta w Polsce" NR10 - październik 1936 - Kraków - Warszawa
    "Нове схронисько у Бєщадах побудував Чехословацький туристичний клуб (Відділ у м. Мукачево). Схронисько то так звана "Розсипалова хата", розташоване на південних схилах Високого Тину при дорозі, закритій для автомобільного прикордонного руху, що веде від Лавочне через Опорец до Воловця. Відстань від державного кордону - близько 800 м. Схронисько побудоване за великі гроші, виглядає великим, має проточну воду та електричне світло.
    Однак стиль його, який пасує радше для готелю у якомусь провінційному місті, є типовим прикладом того, як не повинні виглядати такого типу будівлі в горах. Ця двоповерхова мурована будівля має бляшаний дах, пофарбований у червоний колір, стіни - в жовтий колір, а дверні та віконні рами - в зелений. Сходова клітка, викладена наполовину білим клінкером, пофарбована в жовто-зелені смуги. На щастя для всього ландшафту, схронисько ховається в густому лісі, так що турист, який мандрує по нашій головній стежці, не бачить цієї страшенно відразливої червоно-жовто-зеленої плями. Для польських туристів, крім можливості випити Пільзнера, це схронисько не має великого значення, враховуючи безпосереднє розташування схрониська в Бескиді".

    Tekst pochodzi z "Turysta w Polsce" NR10 - październik 1936 - Kraków - Warszawa
    "Nowe schronisko na Bieszczadach zbudował Klub czeskosłowackich turystów (oddział w Munkaczu). Schronisko to t. zw. „Rozsypalowa chata" położone jest na południowych stokach Wysokiego Tinu przy drodze zamkniętej dla kołowego ruchu granicznego, a prowadzącej z Ławocznego przez Oporzec do Wołowca. Odległość od granicy państwa około 800 m. Schronisko zbudowane dużym nakładem pieniężnym przedstawia się okazale, posiada wodę bieżącą i światło elektryczne.
    Jednak styl jego odpowiedni raczej dla hotelu w jakimś prowincjonalnym miasteczku jest typowym przykładem jak nie powinny wyglądać tego rodzaju budowle w górach. Ten bowiem piętrowy murowaniec posiada blaszany dach pomalowany na kolor czerwony, ściany wyprawionę na kolor żółty, a drzwi i ramy okienne malowane na kolor zielony. Klatka schodowa wyłożona do połowy białym klinkierem wymalowana jest w pasy żółto-zielone. Szczęściem dla całości krajobrazu schronisko to jest schowane w gęstym podszytym lesie, tak, że turysta wędrujący naszym głównym szlakiem nie widzi tej fatalnie odbijającej czerwono-żółto-zielonej plamy. Dla turystów polskich schronisko to poza możliwością wypicia pilznera nie posiada większego znaczenia zważywszy bezpośrednie położenie schroniska w Beskidzie."


Схронисько "Розсипалова хата", пошкоджене польськими диверсантами у 1938 році в рамах Операції "Лом"
Schronisko "Rozsypalowa chata", uszkodzone przez polskich dywersantów w 
roku 1938 w ramach Operacji "Łom"

Profile

zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof

October 2024

S M T W T F S
  12 345
678 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Apr. 23rd, 2025 09:33 am
Powered by Dreamwidth Studios