
Непримітний житловий будинок у Львові на вул. Князя Романа 9, з яким пов’язана досить цікава історія! Саме в цьому будинку у 1938 році знаходився штаб спеціальної диверсійної операції під кодовою назвою «Лом». Координатором був Генеральний штаб Польського Війська. Операцію було проведено у жовтні-листопаді 1938 р. Загалом в операції "Лом" було задіяно більш як 1000 осіб.
Метою була дестабілізація Підкарпатської Русі та підготовки ґрунту для приєднання території краю до Угорщини.
До складу групи «Лом» входили дві диверсійні підгрупи: «Розлуч» та «Стрий», і дві партизанські: «Новий» (Стрий) та «Адам» (Сянки). Вишкільний табір підготовки диверсантів знаходився в гірськолижному притулку в Розлучі. Тепер на місці цього притулку знаходиться будинок для забезпечення функціонування залізничного транспорту та тягова підстанція залізниці «Розлуч» (на Google Maps).
В результаті диверсійної роботи на території північних округів Підкарпатської Русі (на північ від лінії Перечин–Порошкове–Свалява–Воловець) було знищено або пошкоджено 1 залізничний і 12 автошляхових мостів, 1 водогінна вежа, центральне телефонне відділення та будинок пошти, у 27 місцях зірвано телефонні лінії.

На світлині - пошкоджений польськими диверсантами притулок "Розсипалова Хата" (с. Скотарське Воловецький р-н)
Під час операції польськими диверсантами було здійснено 56 збройних нападів на території Чехословаччини, протягом яких, згідно з даними чехословацької поліції, кордон незаконно перетнули 722 чоловіки.
Польські втрати: 11 диверсантів загинуло, 2 пропало без вісті, 7 поранено, 3 заарештовано і 3 розстріляно чехословацькими службами.
Чехословацькі втрати: 6 вбитих (2 жандармів, 2 працівників фінансової служби і 2 лісників). Крім цього диверсанти з підгрупи "Розлуч" викрали 19 жандармів і одного прикордонника. Військова прокуратура у Львові присудила їм ув’язнення у польській тюрмі (цікаво, за яку провину?). Щоправда, одного з полонених відпустили, бо він мав угорське походження. Після зайняття німцями Чехії у березні 1939 року усіх в’язнів передали німецькій поліції.
Корисні посилання:
1. Wikipedia.UA - Операція "Лом" / Wikipedia.PL - Akcja "Łom"
2. Przemyski przegląd kulturalny. Kwartalnik NR2 (9) 2008
3. О. Пагіря "Гібридна війна" Угорщини та Польщі проти Карпатської України у 1938-1939 рр.
1. Wikipedia.UA - Операція "Лом" / Wikipedia.PL - Akcja "Łom"
2. Przemyski przegląd kulturalny. Kwartalnik NR2 (9) 2008
3. О. Пагіря "Гібридна війна" Угорщини та Польщі проти Карпатської України у 1938-1939 рр.