![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Капітан Владислав Трушковський

Фото 1. Нагробний пам'ятник родини Закрейсів-Трушковських. Джерело: Вікіпедія
Пам'ятник складається з чотирьох принципових елементів, кожен іншого авторства.
На високому постаменті, виконаному з чорного мармуру Генриком Перьє, поміщено, відлиту з бронзи, прекрасну статую скорботної плачки авторства Яна Юліана Нальборчика. До речі, це єдина на Личаківському цвинтарі робота професора "Львівської політехніки", знаменитого педагога і організатора львівського художнього середовища.
На одній з мармурових плит знаходиться барельєф з бронзи авторства Б. Солтиса. На ньому зображено лицаря у середньовічних обладунках, який прихилив коліно перед входом до Храму Гробу Господнього в Єрусалимі. В одній руці він тримає шолом, а іншу притиснув до серця. В лівому нижньому куті можна побачити картуш з зображенням Єрусалимського хреста.
Нижче барельєфу знаходиться велика бронзова таблиця з написом, зроблена у відомій варшавській фірмі братів Лопенських. Нагорі таблиці зображено герб Кустодії Святої Землі і герб Дорогослав, до якого належав рід Трушковських. Напис на ній інформує:
"У Єрусалимі в катакомбах OO. Ассумпціоністів спочиває вічним сном Владислав Трушковський гербу Дорогослав, лицар Гробу Господнього, капітан-комендант артилерії австрійських військ на турецькому фронті. Поліг героїчною смертю у битві під Ґазою 26 березня 1917 р. Нагороджений численними високими австрійськими, німецькими і турецькими орденами".
Фото 2. Бронзовий барельєф і таблиця
Тому, не заглиблюючись занадто в світову історію, познайомимось з нашим лицарем Гробу Господнього.
Владислав Трушковський народився у Львові 3 травня 1876 року. Його батько - головний інспектор державної залізниці Фелікс Трушковський.
З австрійських військових архівів відомо, що В. Трушковський почав свою військову кар'єру у віці 19 років, служив у різних підрозділах артилерії і авансував у військових званнях, поки в 1913 році не став капітаном (у віці 37 років). Навесні 1916 року він був відправлений до Палестини в якості коменданта 2-ї батареї гаубиць 6-го артилерійського полку. Батарея під командуванням капітана В. Трушковського складалася в основному з етнічних угорців.

Фото 3. Австро-угорські офіцери після меси в Єрусалимі. Перші два офіцери зі сторони священика зліва направо: майор Адольф фон Марно і капітан Владислав Трушковський. Це єдине фото, на якому В. Трушковський був ідентифікований. На інших фото ідентифікацію капітана було зроблено на основі цієї. Оригінал фото зберігається у Віденському архіві.

Фото 4: Австро-угорські війська залишають Єрусалим, 1916 рік. У першому ряді другий вершник зліва, швидше за все, капітан В. Трушковський
Головним завданням двох батарей була підтримка артилерійським вогнем турецького наступу на Суецький канал, а потім, після невдалого наступу, утримування фронту разом з турками на лінії Ґаза - Беер-Шева. Вони пройшли через велике випробування на міцність у першому ж бою біля Ґази у березні 1917 року. При цьому за два тижні до бою командуючий операцією майор Адольф Марно раптом був переведений на італійський фронт і капітан Владислав Трушковський був призначений на його місце в якості головного коменданта цілої дивізії.

Фото 5. Австро-угорська артилерія перед Куполом Скелі в Єрусалимі, 1916 год. Чорноволоса постать в центрі, без головного убору, ймовірно, капітан В. Трушковський.
18 березня В. Трушковський, командуючи двома батареями гаубиць в позиціях навколо Ґази, встановив свій командний пункт у верхній частині стратегічно важливого пагорбу Алі Мунтар, який височіє близько 70 метрів над містом Ґаза.
Британська кавалерія і піхота почали атаку 26 березня. Після важких боїв артилеристи були змушені відступити, залишивши свої гаубиці. Після цього британська піхота атакувала Алі Мунтар. Оточені британцями В. Трушковський і його офіцери не мали шансів на порятунок.

Фото 6. Пагорб Алі Мунтар
Пагорб Алі Мунтар залишився в руках англійців до вечора. Під час відновлення боїв вдень, союзним турецьким, австро-угорським і німецьким військам вдалося змусити британців відступити. На заході всі позиції навколо Ґази опинились в руках турків та їхніх союзників.
Крім капітана В. Трушковського тоді загинуло чотири угорські артилеристи. Усі п'ятеро загиблих були поховані поблизу Ґази. Місце чотирьох з них залишилось невідоме. Але зовсім інакше виглядає історія поховання Владислава Трушковського.

Фото 7. Австро-угорська військова похоронна процесія в Ґазі. Фото, ймовірно, було зроблено 12 квітня 1917 року, відразу ж після ексгумації капітана Трушковського.
Тіло В. Трушковського було вийнято з могили 12 квітня і доставлено в автомобілі швидкої допомоги до Єрусалиму з наміром там його поховати. Ця ексгумація була першою у довгому ланцюгу змін місця поховання, які покійний капітан повинен був перенести через часті зміни у глобальній політичній ситуації. Ці перипетії призвели до чотирьох поховань його тіла.
Останки капітана В. Трушковського були ексгумовані і вивезені з Ґази, щоб він міг спочити в більш гідному місці до остаточної перемоги, коли його тіло мало б бути передано на вічний спочинок у рідне місто Львів.
Тимчасовий притулок для останків капітана було знайдено в Єрусалимі, в склепі колишнього французького монастиря отців Ассумпціоністів на горі Сіон (на той час - німецько-турецький військовий госпіталь). Поховання тіла капітана супроводжувалося урочистим похоронним маршем після заупокійної меси в каплиці колишнього французького монастиря Ратісбонне (на той час - лікарня для австро-угорських військових частин).

Фото 8. Монастир Ратісбонне з австро-угорськими солдатами, а також його сучасний стан
У ті часи діяла стандартна процедура - тіло загиблих або померлих від хвороб австро-угорських солдатів переносили з монастиря Ратісбонне на протестантське кладовище на горі Сіон, де на початку 1917 року було створене окреме поле для німецьких і австро-угорських солдатів.
Тим не менш, капітан Трушковський, найбільш високопоставлений австро-угорський офіцер на передньому фронті Палестини заслуговував більш гідного місця поховання. Саме тому його поховали в монастирському склепі. Крім того, можливо, поховання в склепі мало на меті зробити наступну ексгумацію простішою перед остаточною передачею тіла героя цісарсько-королівської армії до Львова.
Урочистий реквієм для капітана відбувся 13 квітня 1917 року в каплиці монастиря Ратісбонне, після чого похоронна процесія вирушила на гору Сіон до монастиря отців Ассумпціоністів.
Знайшлись дві світлини цих похорон: на першій показано процесію, що виходить з монастиря по дорозі на гору Сіон уздовж міської стіни. На другій фотографії ми можемо ясно бачити військові медалі В. Трушковського, які несе один з його товаришів (на передньому плані, поряд зі священником).


Фото 9-10: Похорони капітана Трушковського 13 квітня 1917 року. Процесія залишає монастир Ратісбонне
З офіційного некрологу відомо, що В. Трушковський мав наступні нагороди: Лицарський хрест Ордена Залізної Корони 3-го ступеня, Хрест військових заслуг 3-го ступеня з Військовою відзнакою, Срібна і Бронзова Медалі військових заслуг з мечами, німецький Залізний Хрест 2-го ступеня, османські Медаль за заслуги і Військова медаль (Залізний півмісяць), а також Орден Гробу Господнього.
Однак навіть після остаточної перемоги Антанти для капітана В. Трушковського війна ще не закінчилася. Коли французькі отці Ассумпціоністи повернулися у свою обитель на горі Сіон, їх першою дією було видалення останків ворогів з монастирських крипт. Тіло В. Трушковського було перенесено до сусіднього кладовища францисканців, де він і був похований в простій могилі 2 листопада 1919 року.
Але і на цьому поневіряння останків капітана не закінчились. Після розпаду Автро-Угорщини відроджена Польща знайшла нових союзників у Франції. Такі відомі французькі офіцери, як Шарль де Голль або Максим Вейган билися пліч-о-пліч з польськими офіцерами, які колись служили в австро-угорській армії. Це стало однією з причин, чому покійний капітан австро-угорської армії Владислав Трушковський раптом був потрактований як польський офіцер! В результаті у 1929 році його останки були знову ексгумовані і повернуті до підземель монастиря Ассумпціоністів, де він спочиває донині. Місце його спочинку відзначене простою кам'яною плитою з наступним написом:

Фото 11. Напис "Комендант Владислав Трушковський. Польща. 3 травня 1876 - 26 березня 1917"
Історія, проте, на цьому не зупиняється. Нещодавно у старій Гостьовій книзі австро-угорського Будинку паломників в Єрусалимі було виявлено два підписи. Перший належав капітану (гауптману) В. Трушковському, який перебував у Будинку паломників від 9 до 13 травня 1916 року. Він залишив свій підпис у книзі почесних гостей 12 травня, за день до відправлення на передову біля Суецу.

Фото 12. Особистий підпис В,Трушковського: “Wladislaw Ritter von Truszkowski, k.u.k. Hauptmann Kommdt. der österr. ung. Gebirgshaubitz-Batterie”
Другий підпис, однак, ще більш цікавий. Його залишила родичка капітана, Ольга Закрейс фон Трушковська та Франц Закрейс з нагоди їх візиту 30 травня 1925 року. З цього підпису стає відома їхня адреса: Львів, вул. Городоцька, 66, 2-й поверх.

Фото 13. Підписи Ольги і Франца Закрейсів
За цією адресою у "Адресній книзі м. Львова 1913 р." дійсно були зареєстровані і батько нашого героя - головний інспектор залізниці Фелікс Трушковський, і лікар Франтішек Закрейс з дружиною Ольгою.

Фото 14. Скріншот з "Адресної книги Львова 1913 року"
До війни вулиця Городоцька починалась від розвилки з вул. Янівською (нині вул. Шевченка), тому нумерація будинків була інша. Відомо, що архітектурне бюро Яна Левинського збудувало для лікаря Ф. Закрейса три кам'яниці на початку вул. Хотинської. Одна з них є наріжною з вулицею Городоцькою і, очевидно, саме вона до війни мала № 66.

Фото 15. Висока кам'яниця до війни мала адресу вул. Городоцька, 66 (тепер це вул. Городоцька, 96)
Складніше було знайти будинок, в якому мешкав В. Трушковський, оскільки немає довоєнних карт з нумерацією будинків. Але дві підказки допомогли розв'язати цю загадку. Ірина Котлобулатова у книжці "Львів на фотографії 1860-2006" згадала про фотоательє на вул. Городоцькій, 71, вказавши, що сучасна адреса будинку - Городоцька, 121, а отже різниця в нумерації - 50. Потім знайшлась реклама підприємства Шимона Малохліба, в якій було вказано адресу: "Вулиця Кубасєвича, 5 (бічна Городоцької, 101)". Зараз це кам'яниця на розі з вул. Горської має номер 151, а отже знову різниця - 50.
Відтак, вистачило нанести нумерацію будинків на фото цього відрізку Городоцької, щоби зрозуміти, який саме будинок мав номер 93.

Фото 16. Нумерація будинків на вул. Городоцькій у 1931 р.
Ось вона, ця гарна кам'яниця, в якій мешкав Владислав Трушковський. Можливо, вікна його квартири виходили на Городоцьку і він бачив вокзал, з якого певного дня був вимушений виїхати вдалечінь, щоби вже ніколи не повернутись до свого родинного міста...

Фото 17. Будинок, в якому мешкав В. Трушковський
Корисні посилання:
1. Lemberg: a gázai hős ötödik sírja (Лемберґ: П'ята могила героя Ґази)
2. Австро-угорці на Святій Землі
3. Каплиця монастиря Ратісбонна, Єрусалим (старе фото)
4. Australian War Memorial. Вид на Ґазу з боку Алі Мунтар (старе фото)
5. Австралійська и новозеландська кінна дивізія
6. Перша битва біля Ґази
7. Синай и Палестинська кампанія