zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof ([personal profile] zommersteinhof) wrote2012-01-21 02:44 pm

Рівне - Równe - Königsau

Унікальне село Львівщини



   У 1774 році, після першого поділу Польщі, австрійська імператриця Марія-Терезія виданий перший патент на поселення, який дав іммігрантам дозвіл селитися в містах і селищах Галичини. У 1781 році імператор Йосиф II видав другий патент, він дозволив також німецьким поселенцям оселитися в новій провінції Австрії за умови релігійної терпимості протестантів. Як наслідок, тисячі сімей, в основному з Пфальца, емігрували до Галичини й оселилися в щойно заснованих німецькомовних колоніях або в якості майстрів у містах.

   Німецька колонія Кьоніґсау (Köenigsau, що в перекладі означає «королівська поляна») була заснована в 1783 році, під час правління імператора Йосифа II.

   Унікальний план поселення у вигляді правильного п'ятикутника був розроблений австрійським інженером Бурґаллером (Burgaller).



   Німецька колонія була закладена на колишніх землях Василіанського монастиря у Літні, в 22 км на північний схід від Дрогобича та в 6 км на південний захід від районного суду і поштового відділення, розташованих в Меденичах.
   У перші ж роки в село були запрошені німецькі фахівці для розпланування території. А поселенці, отримавши від австрійського уряду найнеобхідніший сільськогосподарський реманент та матеріали для будівництва селянських садиб, вже без серйозних робіт по очищенню землі приступили до розбудування колонії. У липні 1784  були завершені 24 будинки і стайні. А в жовтні 1785 році у селі вже нараховувалося 78 католицьких родин (300 осіб).
   На півночі, по сусідству, була заснована ще одна німецька колонія Йозефберґ (Josefsberg). Цікаво, що у 1808 році в Кьоніґсау проживало 400 мешканців-католиків, а Йозефберґ був повністю протестантським (573 мешканця).



   У 1848 році в колонії була збудована кірха св.Себастьяна і св.Фабіана.


Фото - кірха у 1989 році

В 1936 році село отримало складну назву Równe ad Medenice (Königsau).

Доля німецьких колоній в післявоєнний час склалась найтрагічніше із усіх галицьких сіл. Після окупації Західної України у вересні 1939 р. радянський уряд почав переговори з німецьким урядом про депортацію галицьких німців. І вже взимку в деяких колоніях власність була викуплена радянським урядом, німцям було дозволено взяти з собою добра лише на один віз, кинувши решту напризволяще, і назавжди залишити землю, яка була для них рідною. У січні  1940 року усі німці залишили своє село.
Після 1945 року колишню німецьку колонію Königsau остаточно перейменовано в село Рівне.

У 1995-1999 роках стара кірха була розібрана і на її місці селяни збудували греко-католицьку церкву Різдва Пресвятої Богородиці.
 
Фото церкви з semanchuk.com

Джерела:
www.koenigsau-galizien.de
uk.wikipedia.org/wiki


Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting