zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof ([personal profile] zommersteinhof) wrote2015-01-23 12:23 pm

Ворохта. Пансіонат "Меля"

    Якщо у Ворохті піднятись доріжкою обабіч старенької церкви в сторону хребта Ворохтянський, то на другому боці долинки потоку Войтул можна зауважити великий будинок. Зрештою, його складно не помітити, бо це найбільша будівля в долині. Його видно навіть на великій панорамі Ворохти. Принаймні наразі...


Панорама Ворохти. Автор світлини Андрій Алексенко

    На жаль, навіть здалека видно, що зараз стан об'єкту не найкращий: вибиті вікна, відсутні балюстради балконів тощо. Хоча дах усе ще прикриває будівлю від дощу, а тому, можливо, ще не все пропало...

 
Фото стану будинку у 2007 році (автор Jacek Czubiński)


Фото стану будинку у  2015 році (автор Zommersteinhof)

   Ця вілла знала кращі часи!

    У  довоєнній газеті "Kurjer Lwowski" 02.11.1932 р. було розміщено рекламу першокласного пансіонату "Меля", названого іменем дружини власника Міхала Ковча:

   "32 комфортних сонячних кімнати з балконами. Мальовниче розташування з видом на чудову панораму Чорногори. Пансіонат прикритий з півночі горами, вкритими густим смерековим лісом, неподалік Народного дому. Замовлення приймає адміністрація"



    У 1937 році пансіонат був виставлений на аукціон. Оголошення про аукціон опублікувала "Gazeta Lwowska" №147 за 4 липня 1937 року. В цьому ж оголошенні газета подала ретельний опис усієї нерухомості.

    Ось приблизний переклад найцікавішого з цієї статті:

   "Між ґрунтами Николи Кіндрачука і Броніслава Біруби, на площі 924 кв. м знаходиться будинок - вілла - дерев'яний пансіонат, званий "Меля", триповерховий, збудований з м'якого дерева, на бетонних фундаментах, критий бляхою, всередині покритий гіпсово-вапняним тиньком, зовні нічим не покритий.
Довжина будівлі - 18,10 м, ширина - 14,60 м

   В будинку знаходяться:
а) в сутеренах: 4 кімнати, сходова клітка, коридор і пивниця;
б) на першому поверсі: їдальня, кухня, спіжарка, мийня, 6 кімнат, сходова клітка, коридор, 2 кльозети і дві криті веранди;
в) на другому поверсі: 11 кімнат, сходова клітка, коридор;
г) на третьому поверсі: 11 кімнат, сходова клітка, коридор;
д) на стриху: 2 кімнати.
В цілому будинку є електрика для освітлення і дзвіночків, а також інсталяція з біжучою зимною водою.

Уся нерухомість знаходиться у власному посіданні боржників Мелі Ковч і Міхала Ковч, але в орендному посіданні у Броніслава Нєвяровського.
Віллу з прибудовами, інсталяціями, студнею, парканом і дерев'яним хідником оцінено на 34 250 злотих."


    На довоєнному плані Ворохти вілла позначена під №53:

 

    Відтак, знаючи розташування вілли, можна з легкістю розпізнати її на старих світлинах Ворохти.
На першому фото - пансіонат знаходиться справа, на решті - обведена червоним колом.

   




    Після війни нова влада замінила пансіонат в багатоквартирний будинок. Усім відомо, як в радянські часи комунальні служби "дбали" про стан будинків, але практично нічого не змінилось і пострадянські часи. Однак найгірші часи настали у 2005 р., коли з аварійної будівлі відселили усіх мешканців. Будинок без мешканців - це як пусте тіло без душі... Згодом деградуючий об'єкт потрапив у приватні руки, але замість якихось відновлювальних робіт, новий господар у 2012 р. приступив до розбірки колишнього пансіонату...

    Коли я дивлюсь на цей пансіонат та на інші - колись славетні - вілли і санаторії Ворохти, завжди згадую слова пісні Віктора Морозова "То було так давно":
            То ніколи си не верне,
            Скорше світ си переверне,
            Так ніколи вже не буде...
            Не то місто, не ті люди...

Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting