zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof ([personal profile] zommersteinhof) wrote2017-04-14 12:48 pm

Іржава бляха - зло чи новий тренд?

 Якось саме з цієї світлини хатки в Дземброні почалась розмова про бляху, яка покриває наші сільські будинки, дерев’яні церкви, ба, навіть могили! Я, хоч і трохи жартома, став на захист цієї хатини, бо і господаря добре знаю, та й бляха не та разючо-блискуча, як на церквах, а старенька заіржавіла. Прямо хоч бери і перенось усю хатину разом з бляхою до скансену.


Фото 1. Хатина в Дземброні. Автор Роберт Ерік

В тій розмові, як аргумент, я привів у приклад нову моду на заіржавіле залізо в оформленні будинків в Данії (бо сам бачив). Не маючи власних фото, понабирав дещо з інтернету.


Фото 2. Використання заліза в архітектурі

Але я не знав, що це не бляха і навіть не заіржавіле залізо. Це новий матеріал, т.зв. кортенова сталь або «Corten steel», яка має напрочуд цікаві властивості. Кортенові сталеві листи здаються бронзовими, хоча на ділі вони дійсно просто іржаві - в цьому і є секрет "вічної" сталі з бархатистою фактурою: її окисна плівка не розмивається водою, тому сталь, один раз заржавівши, назавжди зберігає свій благородно-коричневий колір.

Пошуки в інтернеті привели до висновку, що цей матеріал цілком успішно застосовується не тільки в новітній архітектурі, але і в реставрації старовинних об’єктів.

  
Фото 3. Реставрація церкви св. Параскеви (ХІІІ ст.) в болгарському м.Несебр, яка є в списку ЮНЕСКО.
Фото 4. Реставрація вежі в
Сентеніль де лас Бодегас.

  
Фото 5. Реставрація Конвенту ді Санта Марія ді Джезу
Фото 6. Реставрація собору Баграта в Кутаїсі (Грузія)

Попри все, мушу визнати, що деколи мені здається, що наші церкви, запаковані в блискучу бляху, все ж залишаються традиційними, такими собі зрозумілими... Чого не скажеш, наприклад, про проект костелу Санта Моніки у Рівас-Васиамадрид, передмісті Мадриду. Його планують повністю покрити новомодною кортеновою сталлю. Але чи сподобається він іспанським віруючим так, як нашим рідним парафіянам їхні бляшані церкви?...


...