zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof ([personal profile] zommersteinhof) wrote2017-04-08 07:07 pm

Рейка як ґрунтовий геодезичний знак?

 Недавно в інтернет-виданнях з’явились дві статті про львівські таблички з буквою "Т", в яких стверджувалось, що ці таблички означають місця оздоровчих прогулянок, т. зв. теренкури.
 
Досить важко в це повірити, тому що складно зрозуміти, чому ці таблички в парках і на деяких вулицях (Козельницька, Героїв Майдану) прикріплено до брутальних залізничних рейок.  

Крім рейок у Львові можна знайти такі ж таблички на стінах будинків. І тут знову виникає сумнів, чи можна було визначити теренкури на шумних вулицях, по яких ще й гуркотіли трамваї (Бандери, Словацького, пр. Свободи та інші).

    
Таблички на Оперному театрі, школі № 55 і Головпошті

А кафе-галерея "Штука" не заморочувались і розташували таку табличку над входом до вбиральні!  На форумі explorer.lviv.ua/ один з учасників написав, що ці рельси - це "геодезичні марки, для прив"язки карти до місцевості - має визначені координати які записані у спеціальному каталозі. Рельса якщо копнути впаяна у бетонний куб, щоб важко було зломати. Літерою Т позначено для зручності наведення теоделіта або нівеліра - саме на перехрестя палочок Т".
Хоча форумчани йому не повірили, а, може, якраз таки саме він мав рацію.

Використання обрізків залізничних рейок не тільки використовується у геодезії, а й має для цього усі законні підстави.
Польський закон
 Prawo geodezyjne i kartograficzne передбачає використання обрізків рейок в якості геодезичних знаків:
"Ґрунтовий однорівневий знак - це геодезичний знак з тривалого матеріалу (з бетону, граніту або штучного матеріалу, постіно встановлений на ґрунті (труба, рейка, металева скринька, бетонний або гранітний стовпз бетонною підошвою).
"Znak gruntowy jednopoziomowy - znak geodezyjny z trwałego materiału (z betonu, granitu lub tworzywa sztucznego, stabilizowany na stałe w gruncie (rura, szyna, skrzynka metalowa, słup betonowy lub granitowy ze stopą betonową)". 

Радянські закони і інструкції для геодезистів теж передбачали використання рейок. Такими ж вони залишились в сучасній Росії і, треба розуміти, в Україні.

  
Ґрунтовий геодезичний знак - рейка

Существуют так называемые пункты местных геодезических сетей, которые ещё называют опорно-межевыми сетями (ОМС). Они создаются в населённых пунктах и используются при определении границ земельных участков и разбивочных работах при строительстве, то есть при определении места, где именно нужно строить дом или прокладывать дорогу. Такие пункты не имеют геодезических вышек. При строительстве крупных объектов или застройке больших площадок часто создают временные реперы и пункты на период выполнения работ, что позволяет ускорить и упростить весь процесс. Часто это временные сооружения, например, забитая в землю металлическая труба или рельса, верх которой служит отметкой, поэтому после завершения строительства они прекращают своё существование.

Реперы, закрепляющие высотное положение точек на строительной площадке а — забетонированный рельс; б — вкопанный столб; в — забитая стальная труба; г — заделанная в стену марка; д — откраска; е — стальная плашка, приваренная к складной детали; 1 — стальной костыль; 2 — песок; 3 — гвоздь, забитый в деревянную пробку; 4 — цоколь стены; 5— карандашная риска; 6 — обрезок уголка, приваренный к закладной детали.

В інтернеті знайшлось тільки дві світлини рейок в якості геодезичного знаку.
 
  
Мітка опорно-межевої сітки (територія поблизу московського зоопарку) і рейка з хресто-подібним значком на торці

Розташування табличок на терені міста:
- парк ім. Ів.Франко (8 рейок з табличками)
- парк Стрийський (3 рейки без табличок, 1 рейка з табличкою)
- пр. Свободи, 28, Оперний театр (табличка на стіні)
- вул. Героїв Майдану і Бой-Желенського (6 рейок з табличками)
- вул. Козельницька (не перевірено)
- вул. Стуса, 57 (табличка на стіні)
- вул. Словацького, 1, Укрпошта (табличка на стіні)
- вул. Котлярська, 8, Кафе "Штука" (табличка в інтер’єрі)
- вул. Городоцька, 36, Театр ім. Л.Українки (табличка на стіні)
- вул. Бандери 91, школа №55

Незрозумілими однак лишаються питання: 
- якщо це тимчасові геодезичні знаки, то чому їх не ліквідували;
- що ж такого планували в парку ім. Б.Хмельницького, що в ньому (за підрахунками зацікавлених львів’ян) нараховується аж вісім рейок з табличками;
- в які роки встановлено ці таблички;
- чи зустрічаються такі таблички іще десь, крім Львова;
- що означає буква "Т" і чи взагали це буква?

Корисні посилання (з яких також взято деякі світлини):
1. Загадка львівських теренкурів
2. Цілюща енергетика Львова