zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof ([personal profile] zommersteinhof) wrote2017-04-05 11:38 am

Косівський ГукНевеликий водоспад у Косові до війни був одним з найбільш відвідуваних у Карпатах. Цьому сприяли і його доступність, і слава Косова, як столиці гульсько-покутських ремесел, і старання місцевої влади по популяризації цього місця через газети і почтівки.


Довоєнна почтівка, на якій зображено пляж і танцювальний павільйон над водоспадом.


Фото Косівського Гуку. Автор М. Сеньковський

Одна з найкращих сучасних світлин Косівського Гуку (автор С.Михайлюк) можна побачити на сайті  www.kosivart.com/
Здається, її було зроблено не пізніше 2013 року.


Фото Косівського Гуку. Автор С.Михайлюк. 
 
На жаль, візит до Косівського Гуку 24 березня 2017 року групи гірських провідників АГП "Ровінь" залишив якщо не гнітюче враження, то, як мінімум, розчарування.
Замість водоспаду, який зрештою ніколи не був великим (бо тільки 2,5 м), ми побачили ланцюжок невеликих перекатів.Добре видно, що майже увесь правий берег обсувається. В принципі, нічого дивного - карпатський фліш має властивість до ерозії, а річка Рибниця може бути дуже бурхливою.

Про зміну, яка відбулась з водоспадом, можна прочитати в наукових статтях:

Невеликі водоспади належать до категорії природних об’єктів, які не завжди є стійкими і можуть бути зруйновані чи видозмінені у результаті різних стихійних процесів. Так, Косівський Гук під впливом потужних паводків зараз більше має вигляд порогів, ніж водоспаду. geoinfo.if.ua/

ЛНУ ім. Івана Франка "Проблеми гірського ландшафтознавства", 2014 рік: 
За останні десять років відбулося п ’ять паводків (2005, 2006, 2007, 2008, 2010 роки), під час яких рівень води піднімався на 4-5 м, але найвищий, шість метрів, було зафіксовано в м. Косів у 2010 р., в районі водоспаду “Гук” на р. Рибниця. geography.lnu.edu.ua/  

 

  
Світлини Косівського Гуку під час повені 2008 року (Джерело: kosivart.if.ua/2008/08/10/155/)


Довоєнні світлини свідчать про те, що вже тоді правий берег викликав занепокоєння у міської влади, а попри велику популярність водоспаду і значну кількість відпочивальників на ньому, було вирішено зміцнити берег підпірно стіною. 
В наш час, очевидно, теж треба щось таке зробити, тому що обрив поволі наближається до господарств над берегом.

  

Корисні посилання:
1. Водоспад Гук у Косові. Гуцулія. 23-08-2014
2. КосівАрт. Галерея старих фотографій