zommersteinhof: (Default)
[personal profile] zommersteinhof

Цього року протягом дуже короткого часу на території України відбулось чотири акти наруги над польськими пам’ятниками і могилами: цвинтар в Биківні неподалік Києва, пам’ятний знак в Гуті Пеняцькій і зовсім недавно - львівський пам’ятник розстріляним професорам та цвинтар у Підкамені біля Бродів.

.
. 
Світлини з інтернету

Загальноприйнято розуміти, що вандалізм - це:
- зловмисне руйнування або пошкодження культурно-історичних пам'ятників, інших матеріальних і культурних цінностей, приватних або суспільних об'єктів майна (Вікіпедія. Вандалізм);
- усвідомлені дії, що виражаються в руйнуванні, оскверненні суспільно значущих предметів і об'єктів: будівель, пам'ятників, об'єктів культури, транспортних засобів і т.д. (Кримінологія. Вандалізм)

Варто однак знати, як на вандалізм дивиться законодавство у нас і у найближчих сусідів.

"Уголовный кодекс Российской Федерации" має окрему статтю 214:
 

"Вандализм, то есть осквернение зданий или иных сооружений, порча имущества на общественном транспорте или в иных общественных местах - наказывается штрафом в размере до сорока тысяч рублей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев, либо обязательными работами на срок до трехсот шестидесяти часов, либо исправительными работами на срок до одного года, либо арестом на срок до трех месяцев."

 
Не критикуючи такий підхід, треба зауважити, що в цьому випадку поняття "вандалізм" 
- мовою права - є розпливчастим терміном (термін, для якого можуть виникати пограничні випадки, у яких може бути незрозумілим чи допустиме використання терміну чи ні.).

"Уголовный Кодекс Республики Беларусь" має перелік статей, під юрисдикцію яких підпадають дії вандалів, але поняття "вандалізм" в них не вживається:
- ст. 218: умисне знищення або пошкодження майна;
- ст. 339: хуліганство;
- ст. 341: осквернення споруд і псування майна та інші.
Однак білоруське законодавство вживає слово "вандалізм" у статті 136 УК РБ: "Злочинні порушення норм міжнародного гуманітарного права під час збройних конфліктів":

п. 8) "превращение в объект нападения либо уничтожение культурных ценностей, находящихся под защитой, при отсутствии военной необходимости, а равно хищение таких ценностей в крупных масштабах или совершение в отношении их актов вандализма"


Однак це тільки вияв недосконалості білоруського законодавства, оскільки "УК РБ" не пояснює, що мається на увазі під "вчиненням актів вандалізму".

"Кодекс Карний Республіки Польща" взагалі не вживає поняття "вандалізм", використовуючи замість нього дефініцію "знищення майна" і відсилаючи до art. 288 Kodeks Karny i art. 124 Kodeks Wykroczeń).

"Кримінальний Кодекс України" поняття "вандалізм" теж не вживає.
Проте в різних розділах Особливої частини чинного Кримінального кодексу є статті, які передбачають відповідальність за умисне знищення чи пошкодження майна (ст. 194), а також за погрозу знищення майна (ст. 195). їх розглядають як загальні норми, оскільки вони не називають будь-яких інших ознак майна крім його належності, а також інших спеціальних ознак складу злочину. Про умисне знищення чи пошкодження військового майна йдеться у ст. 411 КК України. Крім того, відповідні руйнівні дії можуть бути кваліфіковані як диверсія (ст. 113), масові заворушення (ст. 294), пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (ст. 277), забруднення або псування земель (ст. 239), незаконна порубка лісу (ст. 246), наруга над державними символами (ст. 338), умисне знищення або пошкодження майна працівника правоохоронного органу (ст. 347), нищення, руйнування або псування пам’яток історії або культури (ст. 298), жорстоке поводження з тваринами (ст. 299), наруга над могилою (ст. 297), умисне знищення або пошкодження майна службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов’язок (ст. 352), умисне пошкодження ліній зв’язку (ст. 360), умисне знищення чи пошкодження майна судді, народного засідателя або присяжного (ст. 378), умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи (ст. 399), пошкодження релігійних споруд чи культових будинків (ст. 178), незаконне утримання, осквернення або знищення релігійних святинь (ст. 179), викрадання шляхом демонтажу та іншим засобом електричних мереж, кабельних ліній зв’язку та їх обладнання (ст. 188), знищення або пошкодження лісових масивів (ст. 245), незаконне полювання (ст. 248), умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду (ст. 252). Не вважаються майном повітря і вода, але вони теж охороняються законом від забруднення, яке можна кваліфікувати як псування. Тому автори погоджуються з думкою вчених, які вважають вандалізмом злочини, передбачені ст. 241 КК України (забруднення атмосферного повітря) і ст. 243 (забруднення моря), якщо вони вчиненні умисно.

Усі перелічені норми крім зазначених у ст. 194 і 195 є спеціальними, а отже, у разі правової колізії застосовується ст. 297 КК України. Діє правило: якщо конкурують загальна і спеціальна норма, то застосовується спеціальна. Але якщо санкція спеціальної норми м’якіша, ніж санкція загальної, що загалом не є нормальним, то у разі їх конкуренції застосовуються обидві норми — і загальна, і спеціальна. Наприклад, знищення пам’ятника історії та культури, вчинене шляхом підпалу або вибуху, карається зач. 2 ст. 194 позбавленням волі на строк від З до 15 років. Це загальна норма. Спеціальна норма, в якій ідеться тільки про пам’ятки історії та культури, передбачає незалежно від способу знищення позбавлення волі строком до 8 років. Зрозуміло, що застосовується також ч. 2 ст. 194 КК України.

Корисні посилання: 

  1. Кримінологія. 14.4. Вандалізм
  2. 
Кримінальний кодекс України
  3. 
Уголовный кодекс Российской Федерации
  4.
Уголовный кодекс Республики Беларусь
  5. 
Kodeks Karny Polski i Kodeks Wykroczeń
  6. 
Пам'ятник Першій кінній біля Олеська незабаром демонтують
  7. 
У Підкамені на Львівщині вандали осквернили польські могили
  8. 
У Львові вандали осквернили пам’ятник розстріляним польським професорам
  9. 
Пам’ятний знак у селі Гута Пеняцька підірвали, – поліція
10. Вандали осквернили польський і український цвинтарі у Биківні
11. Майнова шкода (Zniszczenie mienia) у Вікіпедії 
12.
Белорусь. Вандализм. Ответственность несовершеннолетних за повреждение имущества.

Profile

zommersteinhof: (Default)
zommersteinhof

July 2017

S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 26th, 2017 04:15 pm
Powered by Dreamwidth Studios